Faq pytania i odpowiedzi
Jakie macie Państwo doświadczenie w organizacji obozów odchudzających dla dzieci/ młodzieży ?

Obozy organizujemy od 2009 roku. Mamy już więc na swoim koncie ponad 50 obozów letnich i zimowych.

Dlaczego wybrać Państwa placówkę ? Czym wyróżnia się na tle innych tego typu ośrodków ?

Organizatorem obozów jest Centrum Medyczne Karpacz – uczestnik obozu znajduje się pod stałą opieką lekarską i pielęgniarską. W razie potrzeby wykonujemy dodatkowe badania lekarskie lub konsultacje  specjalistyczne. Dużym atutem jest również położenie ośrodka.

Dla jakich dzieci organizowany jest obóz ?

Obóz organizowany jest dla dzieci i młodzieży w wieku 10-16 lat. Naszą ofertę kierujemy do dzieci borykających się z nadwagą i otyłością. Odchudzanie dzieci pozwala na wyeliminowanie dolegliwości nie tylko fizycznych, czy przyszłych schorzeń, lecz również jest szansą na wyzbycie się kompleksów oraz poprawę ogólnego nastroju. Zapraszamy również dzieci/ młodzież zainteresowaną poprawą swojej kondycji fizycznej. 

Czy uczestnikiem obozu może być dziecko w wieku poniżej 10 roku życia lub powyżej 16 ?

Tak, zdarzały się takie przypadki, zależy to głownie od indywidualnych predyspozycji dziecka i tylko po uzgodnieniu z kierownikiem obozu.

Czy istnieje możliwość zorganizowania transportu do ośrodka w którym odbywa się obóz ?

Ze względu na konsultacje uczestnika oraz jego rodziców/opiekunów w dniu przyjazdu i wyjazdu z dietetykiem obozu oferta nie zawiera transportu zorganizowanego. Spotkanie to jest ważnym elementem współpracy z rodzicami w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników oraz ma na celu zaangażowanie/włączenie rodziców do procesu odchudzania (więcej na ten temat na spotkaniu z panią dietetyk).

Co należy zabrać ze sobą na turnus ?

Zgodnie z informacją w zakładce Niezbędnik uczestnika na turnus należy zabrać:
- strój gimnastyczny, dres;
- strój kąpielowy, czepek, okulary (istnieje możliwość zakupu na miejscu);
- obuwie sportowe do ćwiczeń na sali i na świeżym powietrzu oraz klapki;
- kurtkę przeciwdeszczową;
- posiadaną dokumentację medyczną oraz dotychczas przyjmowane leki.

Jak długo trwa turnus ?

Podstawowy turnus trwa 14 dni. 

Czy czternastodniowy turnus pozwoli schudnąć?

Tak, ale turnusy mają przede wszystkim pokazać w jaki sposób można radzić sobie z otyłością lub nadwagą. Czyli ustalić prawidłowe zapotrzebowanie energetyczne, prawidłowe żywienie oraz niezbędny wysiłek fizyczny.

Przy dwutygodniowym uczestnictwie jest pełna możliwość poznania siebie, swoich słabości i nauczenie się jak z nimi sobie radzić.

Czy dziecko może uczestniczy w dwóch (kolejnych) turnusach?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego aby dziecko uczestniczyło w dwóch (kolejnych) turnusach – w rozmowie z panią dietetyk wykaże ona różnicę w ubytku wagi po pierwszym i drugim turnusie.

Jaki jest średni ubytek wagi po obozie ?

Pomimo iż jest to najbardziej oczekiwany efekt naszej pracy to ubytek wagi jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników – więcej na ten temat powie na zebraniu dla rodziców nasz dietetyk. Nie prowadzimy rankingów ubytku wagi – ważnym aspektem naszej pracy jest dobre samopoczucie i bezpieczeństwo uczestników a stosowanie naszych zaleceń pozwoli skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów. 

Jaki rodzaj diety Państwo preferujecie?

W trakcie turnusów stosowane jest racjonalne odżywianie.

Co to znaczy racjonalne odżywianie?

Jest to żywienie inaczej zwane dietą zbilansowaną. To zestaw różnych produktów żywnościowych:

  • zapewniający dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach i proporcjach odpowiednich do wieku, płci, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej, właściwe przyrządzony pod względem smakowym, spożywany regularnie o określonych, stałych porach,
Co oprócz diety pomaga w utracie kilogramów?

Zawsze u podstaw zdrowego życia jest wysiłek fizyczny. Nawet w piramidzie zdrowego żywienia stanowi on największy pierwszy segment. Oczywiście musi być on dostosowany dla każdego indywidualnie.

Jakie zajęcia sportowe będą prowadzone na turnusie?

Przede wszystkim zajęcia sportowe na sali gimnastycznej i w terenie, zajęcia na basenie oraz marsze z kijami Nordic Walking. Przy nadwadze czy otyłości stawy są obciążone i dlatego stosujemy techniki, które pozwolą spalać kalorie bez zbędnego obciążenia.

Kto prowadzi zajęcia sportowe dla uczestników obozu?

Zajęcia sportowe dla uczestników obozu prowadzą tylko uprawnieni instruktorzy zajęć sportowych. 

Czy stosujecie środki wspomagające odchudzanie?

Jesteśmy przeciwnikami stosowania środków farmakologicznych i suplementów diety. Organizm ludzki bardzo szybko uzależnia się od tzw.wspomagaczy co powoduje, że jego naturalne mechanizmy spowalniają. Po ich odstawieniu niejednokrotnie dużo szybciej wracamy do poprzednich problemów a rozleniwiony organizm nie chce podjąć z nami współpracy. Naszym zadaniem jest osiągnięcie sukcesu poprzez wysiłek i zmianę nawyków żywieniowych.

Co wg Państwa odgrywa najważniejszą rolę w kuracji odchudzającej?

Najważniejsze jest nastawienie psychiczne, wysiłek fizyczny i racjonalne odżywianie.

Czy są jakieś przeciwwskazania do uczestnictwa w obozie?

Zgodnie z Regulaminem obozu jego uczestnikiem może być osoba zdrowa (dopuszcza się udział osoby przewlekle chorej po konsultacji z lekarzem prowadzącym) sprawna fizycznie, która uczestniczy we wszystkich zajęciach objętych programem, zdyscyplinowana, świadoma swojego uczestnictwa oraz celu pobytu na obozie.

Czy uczestnik obozu powinien posiadać jakieś aktualne badania lekarskie?

Nie są wymagane dodatkowe badania lekarskie. Ważne są dla nas wszystkie informacje dotyczące zdrowia uczestnika zawarte w Karcie Kwalifikacyjnej (wypełnione przez lekarza) oraz rodzica/opiekuna. Istnieje możliwość wykonania w placówce pakietu badań dla osób odchudzających się, które pomogą zdiagnozować przyczynę otyłości (koszt pakietu zgodnie z aktualnym cennikiem https://www.cmkarpacz.pl/dla-pacjenta/cennik).

Czy uczestnicy obozu mogą sami przyjmować stosowane leki?

Uczestnik obozu przyjmuje stosowane leki tylko w obecności i pod nadzorem wychowawcy. Przy przyjęciu dziecka na obóz rodzic ma obowiązek przekazania wszystkich leków osobie do tego uprawnionej wraz ze stosownym oświadczeniem o częstotliwości ich zażywania.

Ilu uczestników liczy grupa wychowawcza?

Grupa wychowawcza może liczyć maksymalnie 20 osób. Każda grupa ma swojego wychowawcę a dodatkowo na zajęciach sportowych – instruktora zajęć. Wychowawcy grup to osoby przez nas zweryfikowane, posiadające odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi/młodzieżą. Bardzo dużą uwagę przywiązujemy do doboru kadry na naszych obozach - jest ona przeszkolona do pracy z dziećmi z nadwagą i otyłością. 

Dlaczego na wakacjach, w grupie, na obozie a nie w domu?

Wakacje to czas, kiedy nareszcie Twoje dziecko nie ma stresów związanych ze szkołą.

Starsze dziecko nie chce już jechać z rodzicami, dlatego warto wybrać dla niego kolonię lub obóz, taki, gdzie przede wszystkim będzie miało dużo ruchu uzupełnione rozsądną (a więc nie przesadnie niskokaloryczną, różnorodną) dietą odchudzającą.

Jeśli to nie jest pierwsza próba odchudzania, zapewne już wiesz, że ...

  • - w domu jest niesłychanie trudno rozpocząć odchudzanie (zacznę od jutra, dziś jeszcze zjem to ciasteczko),
  • - w domu nie ma czasu ani chęci na pracochłonne przyrządzanie odpowiednich potraw, szczególnie w sytuacji, gdy trzeba gotować „podwójnie” – co innego dla siebie i co innego dla rodziny,
  • - w grupie jest zawsze łatwiej,
  • - na obozie oprócz diety otrzymasz potężną dawkę ruchu,
  • - dzięki ćwiczeniom Twoja przemiana materii się na tyle poprawi, że będziesz jeszcze, praktycznie bez wysiłku, tracić na wadze przez kilka tygodni po wczasach,
  •  - wysłuchasz ciekawych wykładów na temat odchudzania i dzięki nim masz szansę zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy i uniknąć efektu jojo.

 

Nasze grupy obozowe są jednorodne - wszyscy się odchudzają lub poprawiają swoją kondycję. Dzięki temu obozowicze nie są narażeni na docinki ze strony dzieci realizujących inny rodzaj obozu, np. taneczny lub gimnastyczny, gdzie przeważają osoby bardzo szczupłe. Dzieci mogą nawiązać świetny kontakt z rówieśnikami borykającymi się ze zbędnymi kilogramami i, co najważniejsze, nawiązać przyjaźnie na długie lata.